Jakie żarówki do reflektorów-spotów?

Lampy techniczne w postaci reflektorów i spotów stały jednym z najczęściej wybieranych typów oświetlenia zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej tradycyjnych. Idealnie prezentują się w małych pomieszczeniach, nie zabierając dużo miejsca, jak i na wielkich przestrzeniach salonu. Ale żeby lampy techniczne robiły wrażenie, to oprócz wyboru ich modelu, bardzo ważny jest zakup odpowiednich żarówek. Podpowiemy, jak dobrać żarówki w zależności od potrzeb i wykorzystania, aby w stu procentach spełniały swoje zadanie i cieszyły oko.

Żeby nie zarażać się na niepotrzebne koszty przed pójściem do sklepu należy zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia nas interesuje. Czy chcemy dużo światła, czy jedynie zrobić delikatny nastrój. Ta wiedza będzie niezbędna przy wyborze żarówki, jej rodzaju i natężenia światła, jakie emituje.

Rodzaje żarówek

  • Halogeny
  • Mają zastosowanie we wszystkich rodzajach reflektorów – spotów, zarówno w małych, średnich, jak i dużych. Zaletą halogenów jest to, że szybko się zapalają i nie trzeba czekać aż się rozgrzeją i dopiero wtedy dadzą odpowiednie światło. Ponadto mają jednolite światło, które nie miga.

  • Żarówki LED
  • Przede wszystkim pobierają mało prądu i są energooszczędne, lecz ich żywotność jest stosunkowo krótka. Bardzo często są wykorzystywane w spotach. Barwa ich światła jest przyjemna dla oczu – nie jest ani za ciemna, ani za jasna.

  • Świetlówki
  • Ten rodzaj oświetlenia najczęściej wybierany jest do eleganckich lamp i oryginalnych żyrandoli. Wszystko ze względu na nieco inną budowę świetlówki oraz fakt, że są one dostępne w wersji kompaktowej oraz fluorescencyjnej.

Jeśli chodzi o moc, z jaką mają świecić lampy techniczne, to jest już ona uzależniona od indywidualnych potrzeb oraz wielkości powierzchni, jaką ma oświetlić. Jeśli pomieszczenie jest dużych rozmiarów, a chcemy żeby było w nim jasno, możemy zamontować żarówkę o mocy 80-100 Wat. Z kolei jeśli pomieszczenie jest mało, to mogą wystarczyć świetlówki 30-50-watowe.