Urządź kotłownię

Kotłownia to z pewnością nie jest najbardziej reprezentacyjne miejsce w naszym domu, ale niezbędne. Powinno być również zaprojektowane i urządzone tak, aby korzystanie z kotła było bezpieczne i proste. Jednak nie tylko tym powinniśmy się kierować, urządzając kotłownię. Projekty kotłowni należy wykonywać w zgodzie z obowiązującym prawem. Łatwiejsze zadanie mamy, gdy kotłownię budujemy od początku, niż gdybyśmy mieli ją przebudować i unowocześnić. Wygląd i urządzenie kotłowni zależne jest między innymi od tego, jakiego rodzaju paliwo będziemy stosować.

Projekty kotłowni gazowych i innych

Jeżeli mamy w planach zamontować piec gazowy, to wiedzmy, że miejsce na to przeznaczone musi mieć odpowiednią wielkość. Miejsce, w jakim można instalować kotły gazowe zależne jest także od ich mocy. Kotłownia, w której stanie kocioł na paliwo stałe, jak węgiel czy pelet, musi być na tyle duża, aby można w niej przechowywać paliwo. W tym wypadku przepisy określają także wysokość pomieszczenia, bowiem składowane paliwo musi być w pewnej odległości od sufitu.

Komin i spółka

Ważną funkcję pełni też komin, który musi mieć odpowiednio mocny ciąg, bo w przeciwnym przepadku spaliny mogą się cofać, co grozi pożarem. Projektów kotłowni nie powinniśmy wykonywać samodzielnie, bo tylko te, które powstały w biurach projektowych są gwarancją sprawnego działania kotła i całej instalacji grzewczej. Projektowanie kotłowni wymaga bowiem dużej fachowej wiedzy, bo czasem jej bezpieczeństwo zależy od pozornie nieistotnych szczegółów. Dobrze zaprojektowana i urządzona kotłownia to podstawa komfortu w naszym domu.