Jak najlepiej oświetlić małą kuchnię?

Urządzanie małej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Wszystko musi być dobrze przemyślane, a rozstaw mebli, kuchenki czy zlewozmywaka praktyczny i funkcjonalny. Pomieszczenie nie może sprawiać wrażenia ciasnego i mało zachęcającego do przebywania, ponieważ nie będzie to dobrze wpływało na samopoczucie domowników. W takich małych wnętrzach wielką rolę odgrywa światło. Umiejętne dobranie oświetlenia i odpowiednia jasność sprawi, że kuchnia będzie wydawała się przytulniejsza i optycznie większa.

Pomimo małej powierzchni kuchni musimy zdecydować się na kilka źródeł światła. Bardzo ważne jest oświetlenie główne (żyrandol, reflektory, plafon), ale nie mniej istotne to, które będzie docierało i doświetlało takie strefy jak stół, blat kuchenny czy kuchenka. W tym wypadku przy wyborze żarówki należy kierować się tym, aby światło było dostatecznie mocne, ale nie na tyle, żeby oślepiało lub też powodowało mrużenie oczy. Takie światło szybko bowiem będzie męczyło wzrok, a nawet prowadziło do zawrotów i bólów głowy. A jakie lampy do kuchni wybrać w celu podświetlenia jej części roboczej? Jeśli nad blatem znajdują się szafki kuchenne, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie w nich lampy halogenowej. Można też wybrać drugi wariant i pod szafkami umieścić popularne w ostatnim czasie listwy LED-owe, które dodatkowo robią bardzo efektowne wrażenie.

Trik powiększający kuchnię

Sposobem na powiększenie małej kuchni jest wykorzystanie triku polegającego na odbijaniu światła. Polega on na tym, że lampy kuchenne kierowane są ku górze tak, żeby oświetlały sufit i aby tam padał główny strumień światła, który następnie jest rozpraszany na wnętrze kuchni. Takie oświetlenie powiększy kuchnię, sprawi, że nie będziemy mieli cieni i doda wnętrzu oryginalnego oraz przytulnego charakteru. Ten system oświetlenia najczęściej montowany jest w górnych szafkach lub w podwieszanych sufitach. Wykorzystanie tego patentu na powiększenie wnętrza jest tanie i łatwe w wykonaniu, dlatego posiadacze małych kuchni z pewnością powinni go wykorzystać przy najbliższym remoncie.