Pokój dla ucznia

Wnętrze pokoju ucznia musi spełniać kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim musi być miejscem do zabawy, wypoczynku i do nauki! A bardzo ważną rolę w tym wszystkim odgrywa odpowiednie oświetlenie. Podpowiadamy, jakie wybrać lampy dla dzieci w wieku szkolnym.

W pokoju każdego ucznia powinno znajdować się kilka źródeł światła, np. żyrandol (najlepiej kierunkowy), kinkiet i lampka biurowa. Dzięki temu w zależności od wykonywanej czynności będzie można wybrać odpowiednie oświetlenie.

Lampy dziecięce na biurko

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dziecko niemal codziennie spędza czas przy biurku, czy to odrabiając lekcje, ucząc się, czy też czytając. Aby miało przy tym jak największy komfort, a jednocześnie nie niszczyło sobie wzroku, potrzebna mu jest odpowiednia lampka. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na to, żeby miała giętki uchwyt i regulowane ramię, dzięki któremu można ustawiać ją pod dowolnym kątem. Inną kwestią jest wybór żarówki. Tutaj pamiętajmy, aby nie była ona zbyt mocna, ponieważ będzie wtedy męczyła wzrok i prowadziła do bólu głowy. Przy aranżowaniu biurka pamiętajmy, że lampy dla dzieci praworęcznych należy ustawiać po prawej stronie, a dla leworęcznych po lewej. W ten sposób podczas pisania dziecko nie będzie robiło sobie cienia.

Oświetlenie pokoju ucznia

Wczesne lata szkolne to czas, kiedy dziecko dużo czasu poświęca jeszcze na zabawę. Aby dobrze oświetlić cały pokój, na suficie powinien być zamontowany żyrandol kierunkowy, dzięki czemu przy odpowiednim ustawieniu światło dotrze w każdy kąt pokoju. Z kolei jeśli dziecko czyta przed snem lub powtarza w łóżku materiały na sprawdzian, to przy łóżku postawmy lampkę albo zawieśmy na ścianie kinkiet. Natomiast jeśli nasz mały uczeń boi się jeszcze ciemności i nie uśnie przy zgaszonym świetle, to jedną z lampek wyposażmy w żarówkę, która nie będzie mocno oświetlała pomieszczenia, lecz spowoduje, że zapanuje półmrok. W tym przypadku sprawdzają się żarówki LED, które nie pobierają dużo prądu, są energooszczędne, a zatem nie odczujemy finansowo, jeśli będą paliły się całą noc.