Energooszczędne oświetlenie w kuchni – fakty i mity

Ciągłe podwyżki cen, które atakują nas ze wszystkich stron sprawiają, że wszelkimi sposobami staramy się ograniczyć wydatki. Jednym ze sposobów jest zainwestowanie w energooszczędne oświetlenie, które w krótkim czasie się zwróci, a rachunki za prąd wyraźnie zmaleją. A przy okazji zatroszczymy się o środowisko. A zatem jak to jest z tymi oszczędzaniem i na to warto zwracać uwagę wybierając żarówki energooszczędne? Postaramy się udzielić kilka praktycznych rad.

Lampy LED przyjazne nam i środowisku

Korzystanie z oświetlenia LED-owego przynosi korzyści naszemu portfelowi oraz środowisku. Jedna dioda zazwyczaj świeci przez 5 do 7 lat. Z punktu widzenia ekologii
LED-y one wiele zalet, ponieważ nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak metale ciężki i rtęć. Ponadto emitują mniej gazów cieplarnianych i tym samym zmniejszają emisję CO2. Natomiast patrząc pod kątem oszczędności, to zdecydowanie powinnyśmy wybierać oświetlenie LED-owe wybierając lampy do kuchni, ponieważ jest to pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu i oświetlenie odgrywa w nim ważną rolę. Co do konkretów, to takie lampy kuchenne zużywają sześciokrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki i aż dwa razy mniej niż świetlówki. Obecnie oświetlenie LED-owe uważane jest za najbardziej wydajne i pozwalające zaoszczędzić najwięcej energii. A wybór lamp opartych na tej technologii jest bardzo duży, zarówno pod względem modeli, jak i rodzaju światła. W zależności od upodobań możemy wybierać w barwach zimnych lub ciepłych.

Energooszczędne świetlówki

Dużą popularnością cieszą się też świetlówki, które pobierają mało prądu, a dają więcej światła niż tradycyjna żarówka o tej samej mocy. Ich jedynym mankamentem może być dla niektórych to, że oddały pełnie światła muszą się najpierw rozgrzać. Zaletą z kolei jest wydajność i długotrwałość. Pod względem trwałości nie mają konkurencji. Są zdecydowanym numerem jeden wśród żarówek. Ponadto są odporne na zmiany napięcia, dają przyjemne światło i z pewnością sprawdzą się w każdej kuchni.