Oświetlenie salonu – najczęściej popełniane błędy

Ta lektura jest obowiązkowa dla wszystkich tych, który poszukują informacji na temat tego, jak oświetlić salonu lub też przymierzają się do generalnego remontu podczas którego zmianie ulegnie również oświetlenie. Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia pozwoli uniknąć błędów, które sprawią, że we wnętrzu pojawią się miejsca niedoświetlone i ciemne. Bo na przytulne wnętrze wpływ ma wiele czynników, w tym między innymi umiejętny dobór światła.

Każde pomieszczenie ma inne przeznaczenie i różne strefy, które powinny być odpowiednio oświetlone, aby sprzyjały wykonywaniu określonych prac oraz odpoczynkowi. Poniżej przedstawiamy błędy, które są najczęściej popełniane podczas wybierania oświetlenia.

Za mocne żarówki

Wydawać by się mogło, że światła nigdy nie może być za dużo. Otóż nie! Zbyt mocne żarówki, dające jaskrawe światło szybko męczą wzrok i pogarszają ogólne samopoczucie. Jeśli na domiar złego światło będzie w zimnym odcieniu, to pomieszczenie stanie się chłodne i niezachęcające do przebywania w nim. W przypadku mocnej żarówki dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie włącznika z możliwością przyciemnienia, a tym samym regulowania natężenia światła w salonie. Dzięki takiej innowacyjności, nie zmieniając żarówki możemy w zależności od potrzeb mieć w pomieszczeniu bardzo jasno lub nastrojowo. Ta druga opcja sprzyja odpoczynkowi i wieczornym seansom przed telewizorem.

Tylko jedno źródło światła

Aby nadać pomieszczeniu klimatyczny charakter nie wystarczy tylko jedno, rozproszone po całym salonie źródło światła. Jeśli chcemy wydobyć to co jest we wnętrzu najpiękniejsze i podkreślić to, konieczne będzie zamontowanie dodatkowe oświetlenia. Może być ono w postaci kinkietu, plafonu, listwy LED-owej, lampy podłogowej lub lampy stołowej. Nowoczesne lampy do salonu stanowią ozdobę samą w sobie, a ich ciepłe, rozproszone światło zbuduje dodatkowy nastrój. Przebywanie w tak oświetlonym salonie stanie się czystą przyjemnością i zachętą do przyjmowania gości.