Bidet w łazience. Czy warto go posiadać?

Jaką rolę pełni bidet?

Bateria do zlewu jest tradycyjnym wyposażeniem wnętrza łazienki. Bateria do bidetu już jest mniej powszechnym elementem, chociaż od kilku lat pojawia się w projektach łazienek. Co wiemy o bidecie i czy warto go posiadać?

Najprościej rzecz ujmując jest to rodzaj armatury łazienkowej nastawionej na podnoszenie poziomu osobistej higieny. Bidet jest wyposażony w baterię, która może posiadać termostat. Wówczas temperatura wody jest utrzymywana na stałym poziomie, minimalizując ryzyko nagłych jej zmian. Bidet jest elementem sanitarnym w łazience, którego występowanie wiąże się ściśle z zasadami higieny osobistej.

Jest on umieszczany nisko na ścianie, tak aby można było na nim usiąść. Znajduje się więc na wysokości sedesu. Nie trzeba się całkowicie rozbierać, aby móc skorzystać z bidetu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Bidet pozwala na szybkie odświeżanie okolic intymnych i zachowanie zasad higieny osobistej. Nie jest to nowoczesny wynalazek, jednak w naszej kulturze nie występował powszechnie.

Stosunkowo niedawno bidety pojawiły się w polskich łazienkach. Podobnie może być z pisuarem, który póki co jest w domowych łazienkach rzadkością. Zapewne to tylko kwestia czasu, kiedy pisuar z publicznych toalet przeniesie się do domów i mieszkań.

Higiena osobista na najwyższym poziomie

Bidety są spotykane raczej we większych łazienkach. Jednak nie ma ograniczeń, które wykluczają miejsce bidetu w małej łazience. Trzeba po prostu tak zagospodarować przestrzeń, aby jej nie przytłoczyć. Są usytuowane zazwyczaj obok sedesu.

Bidet i sedes stanowią wówczas harmonijny duet. Należy się zastanowić czy wybrać opcję podwieszaną czy stojącą. Wszystko zależy od wystroju całości pomieszczenie i dobraniu tego, co bardziej pasuje. Poza swoją główną funkcją, bidet można także wykorzystać do prac porządkowych. Można w nim namoczyć ścierki, obmyć obuwie lub inne przedmioty.

Także dzieci mają łatwość z korzystania z bidetu, ponieważ jest on dostępny dla ich wzrostu. Mogą sobie opłukać w nim dłonie. Bidet jest wygodnym rozwiązaniem w łazience, które pozwala na szybkie odświeżenie się i zachowywanie odpowiedniego poziomu higieny.