Urządzamy kawalerkę – jak zagospodarować niewielką przestrzeń?

Mieszkanie w kawalerce wcale nie jest takie złe! Oczywiście znajdzie się z pewnością grono niezadowolonych osób, którym przeszkadza „spanie w kuchni” i niewielki metraż. Czasem jednak nie mamy wyboru i kawalerka jest jedynym rozwiązaniem. Co zrobić, by urządzić się wygodnie w tak niewielkim mieszkaniu oraz pomieścić się w nim wraz ze wszystkimi rzeczami?

Wydziel poszczególne strefy

W kawalerce łatwo o nieporządek; wystarczy nie złożyć łóżka czy kanapy i zostawić ubrania na wierzchu, by całe mieszkanie wyglądało niechlujnie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie stref odpoczynku, pracy lub nauki czy jedzenia posiłków.

W przeciwnym wypadku wkrótce zorientujesz się, że sypiasz na złożonej kanapie, jesz w łóżku, a ubrania znajdują się na kuchennym blacie. Świetnym rozwiązaniem może być ustawienie parawanu; zmieści się nawet w niewielki mieszkaniu, a odgrodzi trochę strefę do spania czy miejsce, w którym przechowujesz ubrania bądź pracujesz. W ten sposób możesz także zapewnić sobie trochę prywatności podczas przyjmowania gości.

W większych kawalerkach łóżko można odgrodzić od salonu za pomocą regału – to także dodatkowe miejsce do przechowywania.

Wykorzystaj wszystkie dodatkowe zakamarki

Do małej kawalerki nie uda Ci się wstawić kolejnej komody czy szafy – nie wszystkie meble się tam po prostu zmieszczą. Wykorzystuj zatem praktyczne systemy do przechowywania, dzięki czemu uda Ci się jakoś znaleźć miejsce dla wszystkich posiadanych rzeczy.

Świetnym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań będzie wyspa kuchenna i stołki barowe – zastąpi stół, a przy tym w zależności od modelu możesz w niej zamontować zmywarkę i zlew lub szafki kuchenne i tym samym zyskać dodatkową przestrzeń na naczynia i garnki.

Zdecydowanie wykorzystaj także miejsce pod łóżkiem lub kanapą – możesz wybrać meble z dodatkowymi skrzyniami, dzięki czemu bez problemu schowasz pościel lub wykorzystać specjalnie zaprojektowane pudła. Pamiętaj – im mniejsze mieszkanie, tym bardziej widoczny będzie bałagan!