Zużyte żarówki – czy wiesz gdzie wyrzucić żarówki?

Każdy produkt, który wykorzystujemy codziennie w naszym gospodarstwie domowym, posiada bliżej lub dalej określoną żywotność. Również żarówki, które zapewniają nam światło po zachodzie słońca, nie działają wiecznie. Żarówki mogą się przepalić na skutek nadmiernego użytkowania czy chwilowego zwiększenia napięcia prądu. Nie zapominajmy też o żarówkach, które na nasze nieszczęście udało nam się stłuc. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo pozbyć się zużytych żarówek?

Zużyte żarówki – dlaczego prawidłowa segregacja jest ważna?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie gdzie wyrzucić żarówki, jest banalnie prosta – oczywiście, że do kosza! Czy aby na pewno? W obecnych czasach coraz więcej mówi się o ekologicznym trybie życia i zwiększonej świadomości na temat działań ludzkich, które każdego dnia prowadzą do niszczenia naszej planety. Nieprawidłowa utylizacja żarówek to właśnie jedno z takich działań. Dlaczego?

Żarówki wykonane są z materiału, który jest trudno topliwy, a wiele produktów posiada w swoim składzie rtęć, która stanowi duże zagrożenie nie tylko dla naszej planety, ale przede wszystkim dla nas! Obecnie żarówki produkowane są w taki sposób, aby mogły one zostać powtórnie wykorzystane. W wielu przypadkach wykorzystuje się poszczególne podzespoły zepsutych żarówek i nagradza się je drugim życiem. Wspaniale, prawda?

Zużyte żarówki – gdzie wyrzucić?

Jeśli nadal zastanawiasz się, gdzie wyrzucić żarówki to przychodzimy do Ciebie z garścią podstawowych informacji! W zależności od rodzaju żarówki, której chcesz się pozbyć, masz kilka możliwości na jej utylizację. W przypadku tak zwanych zwykłych żarówek możesz przekazać je do najbliższego Ci punktu zbierania elektrośmieci, wrzucić do specjalnie oznakowanych pojemników w sklepach lub placówkach państwowych, oddać w sklepie oferującym tego typu produkty, lecz ta opcja możliwa jest tylko i wyłącznie jeśli żarówka, którą chcesz oddać, nie jest stłuczona czy zbita.