Rodzaj i trwałość wybranego gatunku drewna w aranżacji naszych domów to jedno, jednak konieczne jest również odpowiednie i trwałe połączenie poszczególnych elementów. W tym celu niezbędne będą nam m.in. właściwe wkręty konstrukcyjne do drewna. Muszą one spełniać wytyczne przewidziane we właściwych normach. Przepisy regulują takie elementy z uwagi na bezpieczeństwo osób zamieszkujących określone nieruchomości. Pewne jest to, że rynek obfituje w rozmaite wkręty do zastosowania w drewnie i z pozoru może nam się wydawać, że jedyną różnią pomiędzy poszczególnymi z nich jest cena.
Różnice we wkrętach
Osoby na co dzień pracujące z drewnem od razu dostrzegą istotne różnice. Po pierwsze sama budowa wkręta może przyczyniać się do tego jak pracochłonne będą poszczególne zadania i jak długo będziemy je wykonywać. Z pozoru niewielkie różnice sprawiają, że budowa danego wkręta odpowiada wykorzystaniu we właściwej sytuacji. Zwrócić uwagę musimy m.in. na główkę wkręta, ale nie tylko.
Co ułatwi nam montaż?
Dobrym, nowoczesnym rozwiązaniem jest podwójne gwintowanie wkręta, które zabezpiecza drewniany element przed zniszczeniem, jednocześnie ułatwiając montaż i zmniejszając siłę jaką musimy włożyć w pracę. Frez na gwincie, czyli niewielkie przecięcie na końcu wkręta zdecydowanie ułatwia wkręcanie tych bardzo długich wkrętów ciesielskich. Takie rozwiązanie pozwala jednocześnie zyskać większą kontrole w czasie montażu i użyć do niego mniej siły. Istotny może okazać się również element rozwierający, który lokalizuje się pomiędzy gwintem a gładką częścią wkręta, sprawia on że wkręcany wkręt nie ulega zablokowaniu się i można szybko połączyć ze sobą dwa elementy. Świetnie sprawdza się to szczególnie w przypadku tych długich wkrętów.
Jak widać wkręt wkrętowi nie równy, każdy z nich może mieć niewielkie cechy odróżniające go od konkurencyjnych elementów, które w pozytywny sposób wpłyną na pracę z nim i lepsze oraz szybsze łączenie poszczególnych elementów.