Salon połączony z kuchnią – optymalne oświetlenie

Posted on kuchnia

Aranżacja pomieszczenia, które pełni funkcję salonu połączonego z otwartą kuchnią musi być dokładnie zaplanowana niemal w każdym szczególe. Dotyczy to nie tylko kwestii umeblowania i kolorystyki, która oddzielałaby te dwa wnętrza, ale również oświetlenia. Musi być ono bardzo przemyślane, żeby ze sobą współgrało, a jednocześnie stanowiło osobne źródła światła.

Przystępując do urządzania salonu połączonego z kuchnią najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie na kartce papieru projektu, na którym rozrysujemy co w danym miejscu będzie się znajdowało i ile źródeł światła będziemy do każdej ze stref potrzebowali. To co musi być brane pod uwagę w momencie rozplanowywania oświetlenia to z całą pewnością centralne oświetlenie salonu, strefa w której znajdzie się wypoczynek, czyli miejsce do relaksu i czytania, robocza strefa w kuchnia a więc blat kuchenny, kuchenka czy zlewozmywak oraz stół, przy którym będą spożywane posiłki.

Jasny salon

Odpoczynek na kanapie z książką w ręku lub przed ekranem telewizora pełni bardzo istotną rolę, dlatego miejsce to musi być dostatecznie oświetlone. Jeżeli kanapa znajduje się blisko narożnika łączącego dwie ściany, praktyczne i efektowane okażą się lampy stojące do salonu, podłogowe. Jeśli chcemy dodatkowo delikatne źródło światła, które będzie tworzyło półmrok, to jedną z możliwych do zastosowania opcji są podświetlające listy LED lub kinkiety. Za oświetlenie główne może posłużyć żyrandol lub punktowe oświetlenie, które w naturalny sposób może łączyć się z częścią kuchenną. Jednak każda ze stref powinna a nawet musi posiadać osobne włączniki.

Przytulna kuchnia

Kuchnia połączona z salonem często oznacza, że do przyrządzania posiłku służy nam wyspa. Nad nią świetnie sprawdzą się lampy wiszące, które są w ostatnim czasie gorącym trendem. Z racji tego, że miejsce to jest często oświetlane, to warto zamontować w takiej lampie żarówkę energooszczędną. Z kolei nad blatem kuchennym można rozważyć zakup oświetlenia punktowego. Tutaj najlepsze zastosowanie mają halogeny oraz świetlówki.