Płyta warstwowa idealnym materiałem na dach

Płyty warstwowe to materiał, który jest często stosowany w budownictwie wielkopowierzchniowym. Decydują się też na nie inwestorzy domków jednorodzinnych i mniejszych budowli, jednak nie w takiej skali, jak właściciele biznesów. Zapewne większość z nas postrzega je jako budulec ścian, tymczasem są świetnym rozwiązaniem w kontekście pokrycia dachowego.

Możliwości adaptacyjne

Co zatem sprawia, że płyty warstwowe dachowe są tak pożądane w branży budowlanej? Pierwszorzędną rolę odgrywają właściwości adaptacyjne. Cenią je zwłaszcza projektanci, gdyż dzięki tym cechom można je wkomponować do każdej konstrukcji. Płyty warstwowe dachowe są produkowane w długościach od dwóch aż do osiemnastu metrów. To imponujący zakres, nieosiągalny dla innych kompozytów. Podobnie jest z grubością. Podstawowa wartość to 40 mm, natomiast końcowa to 230 mm. Te parametry gwarantują skuteczną ochronę w trakcie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Rdzenie i wykończenia

Innowacje w gospodarce to temat niezwykle nośny, a zyskał jeszcze większe znaczenie, odkąd nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej. Chcąc konkurować z producentami ze Starego Kontynentu, należy ulepszać swoje produkty. Trend ten nie ominął budulca, jakim jest płyta warstwowa dachowa. Poprzez ciągłe udoskonalanie wypracowano trzy podstawowe rdzenie, podporządkowane pod dane typy budownictwa. W związku z tym wyróżniamy płyty warstwowe dachowe o rdzeniach styropianowych, poliuretanowych i z wełny mineralnej.

Ciekawą kategorię stanowią również rdzenie. Poszczególne modele nie tylko wykazują inną charakterystykę, ale także pod kątem wizualnym dostrzegamy spore zróżnicowanie. Najpopularniejsze warianty to rowkowane, gładkie, clearline i mikroprofilowane.

Kolorowy zawrót głowy

Płyta warstwowa dachowa nie musi być nudna. Z takiego założenia wychodzą producenci tych materiałów, dlatego oferują je w wielu odmianach kolorystycznych, zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Tego typu zabieg pozwala przełamać architektoniczny impas, czyniąc budowlę okazalszą i ładniejszą dla oka.