O czym powinniśmy pamiętać, urządzając pokój dziecięcy?

Wielu młodych rodziców często wyobraża sobie urządzanie pokoju dziecięcego jako kosztowny proces, mający na celu stworzenie wyjątkowego, tematycznego wnętrza. Nic bardziej mylnego – jak zauważa wielu doświadczonych rodziców, w pokoju małego dziecka liczy się przede wszystkim prostota i praktyczność. Nigdy nie mamy bowiem stuprocentowej pewności, że maluch przez cały czas będzie uwielbiać postacie lub motywy, namalowane na jego ścianie. Nie inaczej jest w przypadku mebli. Szafa do pokoju dziecięcego powinna być bowiem dobrana w taki sposób, aby pomieszczenie nie przypominało sypialni rodziców, lecz w dalszym ciągu zachowało pewną dozę dojrzałej neutralności. Zmienny gust dziecka można bowiem ukazać, wieszając w jego pokoju plakat lub eksponując ulubione zabawki. W niniejszym artykule opowiemy Wam o pozostałych podstawach, związanych z zakupem wyposażenia do pokoju dziecięcego.

Estetyka szafek

Odpowiednio dobrana szafa do pokoju dziecięcego to znakomity sposób na nauczenie dziecka porządku. Do wbudowanych szuflad z łatwością wrzucimy bowiem zabawki, bez konieczności żmudnej ich segregacji. A ponieważ kryta szuflada, w przeciwieństwie do półek, ukrywa przechowywane w niej przedmioty, nie musimy martwić się również o nadmiar kurzu, osiadającego na zabawkach. Dzieci nierzadko miewają też problemy z utrzymywaniem porządku na odkrytych szufladach, dlatego też schludne, nowoczesne szafy będą tu najlepszym wyborem. Szczególnie, że na polskim rynku nie brakuje naprawdę stylowych mebli, dedykowanych najmłodszym. Przykładem są tu chociażby szafy marki Klupś, utrzymane w eleganckiej, skandynawskiej estetyce.

Bezpieczeństwo mebli

Pamiętajmy, że każdy mebel, czy to łóżko, czy też szafa do pokoju dziecięcego, nie powinien stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia naszej pociechy. Farby i kleje, wykorzystane przez producenta, nie mogą zawierać szkodliwych substancji. Klamki i uchwyty szaf i szuflad powinny być wykonane w taki sposób, aby maluch nie zahaczył bądź nie nadział się na nie. Niezwykle istotne są tu również zawiasy oraz suwnice szuflad – powinny one posiadać specjalne mechanizmy hamujące, zapobiegające przypadkowemu przycięciu palców przez dziecko.