Lampy kuchenne – wiszące czy punktowe oświetlenie?

Oświetlenie jest bardzo ważne w każdym wnętrzu, ponieważ pełni podwójną funkcję – dekoracyjną i praktyczną. Stąd tak istotny jest odpowiedni wybór oświetlenia podczas urządzania kuchni. Miejsce to często jest centralnym punktem mieszkania, w którym przyrządza się posiłki, spożywa i spędza czas na rozmowach. Wielofunkcyjność tego wnętrza sprawia, że można zastosować w nim kilka rodzajów oświetlenia, a każde z nim będzie mogło być wykorzystane w innej sytuacji.

Wiele zależy też od wielkości kuchni, ponieważ jeśli jest ona mała, to nasze możliwość też automatycznie są mniejsze. Wtedy trzeba postawić na lampy kuchenne nowoczesne, ale takie, które dają dużo światła i sprawią, że pomieszczenie będzie ciepłe, przyjemnie i optycznie powiększone. W takich wnętrzach lepszą opcją będą punkty świetlne niż lampy kuchenne wiszące. Te drugie bardziej przyciągają wzrok i zajmują więcej miejsca więc będą odpowiedniejsze w większych kuchniach. Modne w ostatnim czasie jest wieszanie lamp z kilkoma źródłami światła nad stołem zamiast w centralnym miejscu pomieszczenia.

Punkty świetlne budujące nastrój

Oświetlenie punktowe może być głównym źródłem światła lub pełnić tylko rolę dopełniającą i dekoracyjną. Wybór jest bardzo szeroki, ponieważ do dyspozycji mamy halogeny, plafony, kinkiety czy lampy LED-owe, wpuszczane w ścianę lub półkę. Odpowiednio dobrane potrafią zbudować i nadać wnętrzu niezwykłą atmosferę, podkreślając nowoczesną aranżację, dekorację ścienną, zabudowę lub obniżany sufit. Do punktów świetlnych montowanych w celu podświetlenia najlepiej sprawdzają się żarówki LED-owe bądź halogeny. LED-y mają dodatkowo tę zaletę, że się nie nagrzewają, dzięki czemu spokojnie mogą być umieszczane pod meblami i innymi dekoracjami, ponieważ są całkowicie bezpieczne. Oświetlenie punktowe idealnie sprawdza się też przy blacie kuchennym, ponieważ wykonywane przy nim czynności wymagają dobrej widoczności i mocnego światła. A rozproszone światło główne zazwyczaj bywa niewystarczające.