Zaprojektuj komin

Wybór odpowiedniego komina jest bardzo ważny. Każdy rodzaj ogrzewania wymaga bowiem innego. Jego rodzaj powinien być już określony na etapie projektu budowy domu.  

 

Kominy stalowe – sposób na brak awarii

Najpopularniejsze obecnie są kominy stalowe oraz ceramiczne, które przeznaczone są do kotłów gazowych, a także na paliwa ciekłe, jak na przykład olej opałowy. Przewody spalinowe i dymowe różnią się w nich od tych, które występują w innych modelach kominów. Duże znaczenie mają przewody kominowe, które w tym przypadku muszą być wykonane z materiałów kwasoodpornych. Kwasy, które są efektem skraplania się pary wodnej wewnątrz komina, mogą bowiem mieć na niego negatywny wpływ i przyczynić się do uszkodzenia elementów wewnętrznych. Jakość materiałów nie musi być tak wysoka w przypadku przewodów wentylacyjnych, które nie mają kontaktu z sadzą, a jedynie z powietrzem o niskiej temperaturze. Kominy coraz rzadziej budowane są z cegieł, które kiedyś były powszechne. Kotły grzewcze to obecnie nowoczesne urządzenia, więc kominy również muszą takie być, aby mogły tworzyć zgrany, skuteczny duet.

 

Komin na gaz – stalowy czy ceramiczny?

Tradycyjne kotły gazowe miały otwartą komorę spalania, ale zostały one wyparte przez nowoczesne modele z zamkniętą komorą. Komin na gaz powinien spełniać szczególne warunki i z pewnością nie może to być model uniwersalny. Przede wszystkim powinien mieć dwa przewody i mieć zdolność pracy w nadciśnieniu. Prócz kominów stalowych, mogą tę funkcję pełnić też kominy ceramiczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz zwolenników i przeciwników. Wkłady ceramiczne są bardzo trwałe i zazwyczaj mają co najmniej trzydzieści lat gwarancji, a największą zaletą wkładów stalowych jest ich kwasoodporność. Dobrze dobrany do rodzaju ogrzewania komin to duża szansa na to, że przez długie lata nasza instalacja centralnego ogrzewania będzie nam służyć bezawaryjnie. Systemy kominowe, wyposażone we wszystkie niezbędne elementy, możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.