Pilarka stołowa – jaką wybrać?

Piły tarczowe stołowe to bardzo popularne rozwiązanie, obecne w praktycznie każdej pracowni stolarskiej. Urządzenia tego typu są bowiem stosunkowo proste w użyciu, zaś ich działanie pozwala nam na wykonanie najważniejszych czynności, związanych z obróbką elementów drewnianych. Nie dziwi więc fakt, że pilarki stołowe są wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale też posiadaczy własnych, przydomowych pracowni. Nie musimy bowiem kupować zaawansowanej ukośnicy – cięcie elementów prostopadle do stołu daje nam możliwość ukończenia większości prac. Wybór odpowiedniego urządzenia może jednak sprawić spore problemy osobom początkującym, ze względu na spory wybór dostępnych modeli. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy, na co powinniśmy należy zwrócić uwagę, poszukując pilarki dla naszej pracowni.

 

Złożoność pilarki stołowej

Pamiętajmy, że piły tarczowe stołowe powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Poszukując więc wyposażenia do użytku prywatnego, nie musimy wydawać dużych sum na modele profesjonalne. W przydomowych pracowniach idealnie sprawdzą się bowiem pilarki uniwersalne. Szeroki wybór dostępnych tarcz umożliwi nam obróbkę zróżnicowanych materiałów. Ogromną zaletą modeli uniwersalnych są również ich gabaryty. Pilarki te zmieszczą się bowiem nawet w mniejszych pracowniach, zaś przenoszenie ich nie wymaga dźwigania ciężkiego sprzętu.

Profesjonaliści powinni z kolei postawić na piły stołowe do zadań specjalnych, wykonujące nawet do 5000 obrotów na minutę. Urządzenia te odznaczają się również charakterystyczną konstrukcją tarcz, wyposażonych w szereg niewielkich, lecz licznych zębów. Na rynku dostępne są różne typy pilarek profesjonalnych, od modeli ze zintegrowanym heblem, po duże warianty z prowadnicami.

 

Najważniejsze cechy dobrej pilarki

Wybierając piły tarczowe stołowe, powinniśmy zwrócić również uwagę na ich parametry. Jednym z najistotniejszych jest tu moc. W urządzeniach domowych powinna ona wynosić około 1500-1800 W. Profesjonaliści powinni z kolei postawić na sprzęt znacznie silniejszy. Równie ważne jest tu też napięcie zasilania. Powinno ono wynosić 230V w przypadku pilarki domowej, zaś w profesjonalnej – 400V. Warto jest również sprawdzić, czy interesujący nas model posiada dodatkowe akcesoria pozwalające na zwiększenie jego uniwersalności.