Miód spadziowy jako alternatywa wobec miodu nektarowego

Nie masz ochoty już na miody nektarowe? W takim razie warto spróbować miodu spadziowego powstającego w wyniku zbierania przez pszczoły wydzieliny mszyc i czerwców. Wydzielina cechuje się lepkością oraz słodkich smakiem. Ciekawe prawda? Poniżej opisujemy odmiany miodu spadziowego oraz jego lecznicze właściwości. 

Miód spadziowy – krótka charakterystyka

Miód spadziowy powstaje w wyniku zbierania przez pszczoły lepkiej wydzieliny mszyc i czerwców znajdującej się zazwyczaj na liściach drzew. Brzmi to niezwykle skomplikowanie, jednak owocem tego procesu jest miód pochodzący z najczystszych lasów. Sam miód pachnie żywicą oraz igliwiem. Omawiając miód spadziowy, możemy wyróżnić dwa rodzaje miodów: miód ze spadzi liściastej oraz miód ze spadzi iglastej.  Czym się różnią? Miód ze spadzi liściastej jest wydobywany zazwyczaj z drzew lipy, natomiast miód ze spadzi iglastej jest wytwarzany ze świerku oraz jodły. 

Miód spadziowy – właściwości

Miód spadziowy jest z powodzeniem stosowany w medycynie naturalnej. Spożywanie takiego miodu oczyszcza organizm z toksyn. Miód spadziowy liściasty przyśpiesza przemianę materii oraz pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Miód ze spadzi iglastej z uwagi na swoje antybakteryjne działania może być stosowany jako maść lecznicza. Łagodzi nerwobóle, koi nerwy, a także pomaga zasnąć, dlatego jest szeroko stosowany przez osoby cierpiące na bezsenność. Ponadto działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie, więc może stanowić naturalny zamiennik wobec leków na przeziębienie.